+90 212 975 11 02

Asmalı Mescit, Nevruz Sk. Panaiya Apt. No:2 Beyoğlu / İstanbul

Mon - Str 9.00 - 18.00 Sunday CLOSED

  • en
Yukarı
Kinesia Training / İş Yaşamı  / Yeni Yılda En Az Bir Yenilik
27 Ara

Yeni Yılda En Az Bir Yenilik

Siz de yeni yıl için hedef listeleri hazırlamayı sevenlerdenseniz, bu yıl yapılacaklar listenize en az bir yenilik hedefi eklemeye ne dersiniz? Evet, yeni bir hedef değil; bir yenilik hedefi eklemek…

Sahici bir yenilik diyorum… Hani küçük de olsa bir şey icat etmek, saçma da olsa bir buluş yapmak, bir sorunu çözecek yeni bir sosyal proje geliştirmek ya da bir şiir yazmak gibi…

Yeni yılda yaratıcılık kaslarınızı güçlendirmek iyi olmaz mı? Daha önce kullanmadığımız her kasımızı ilk kez çalıştırırken ağrı çekeceğimiz gibi, yaratıcı potansiyelini kullanmaya alışık olmayanlar da başlangıçta biraz sıkıntı çekebilir tabi. Ama ne çıkar? Bu ağrılar kaslarınızın çalıştığına işarettir ve çalıştıkça kas güçlenir, ağrılar azalır ve zamanla biter.

Zaten hedeflerle yaşayan biriyseniz, hedeflerinize ulaşmak için odaklanmanız ve emek vermeniz gerektiğini bilirsiniz. O zaman yenilik yapma çabasından neden kaçınalım ki? Hem bir şey yaratmaya çalışmanın diğer birçok hedefimizi gerçekleştirme çabasından çok daha keyifli olabileceğini de eklemeliyim.

Bunu neden mi istiyorum?

Çünkü çocuklarımızın; diğer kuşakların yaptıklarını tekrar eden değil, yeni şeyler yapabilme yeterlilikleri olan insanlar olmasını istiyorum. Çok yönlü, açık-fikirli, kendine güvenli, üretken; estetik kaygısı ve toplumsal sorumluluk duygusu olan bireyler yetiştirelim istiyorum.

O zaman önce kendimizden başlayalım diyorum. Çocuklarımızın ihtiyacı olan iyi rol-modeller olalım; işe yarar alışkanlıkları ve yeniliğe elverişli kültürel ortamı onlara biz sunalım. Toplumsal dönüşümü bekleyeceğimize, dönüşümün bir parçası olalım.

Nasıl başlayacağız?

Araştırmaya başlayınca göreceksiniz; bunun çok çeşitli yolları var. Yeter ki, önce konfor alanımızdan çıkıp, bazı varsayımlarımızı sorgulayalım. Egomuzu, ataletimizi kontrol altına alalım.

Yaratıcı düşünme teknikleri konusunda dünyaca ünlü Edward de Bono demiş ki: “Mantıklılığın sınırları deneyimlerimiz tarafından çizilmiştir. Bu sınırlar içinde kaldıkça değişim yapmanız mümkün olmaz. Aykırı düşünün. Fikirlerinizi kışkırtın. Kışkırtıp orijinal şeyler yaratın. Orijinal fikirler siz onları kışkırtmadıkça ortaya çıkmaz”.

Yeniliklerin ortaya çıkması için bazı kalıpları kırıp boş alan açalım.

Bazen ortaya daha iyi bir şey çıkarmak için var olanı yıkmaya razı olmak gerekir. O zaman belirsizlik ve kargaşa meydana gelir. Kargaşadan yeni bir model doğar. “Belirsizlik”ten kaçmaktansa onunla uyumlanıp akarsak, ortaya yeni ve kullanışlı modeller çıkmasının önü açılır.

Şu da var ki, aslında çoğumuz yaratıcılık kasımızı öyle ya da böyle kullanıyoruz ama farkına varmayabiliyoruz. Ya da bunu bilinçli ve sistematik şekilde yapmanın ve kullanıma sokmanın tadına henüz varamamışız. Çok parlak fikirlerimiz var ama onları denemeye, bir çözüm için kullanmaya, kâğıda/makete dökmeye, tartışmaya ve satmaya çekiniyoruz.

2017’de daha cesur olalım, ne dersiniz? Bilinçli-yenilikçi bireyler olmak için harekete geçelim. Hiç olmazsa öyleymiş gibi yapalım; yapa yapa belki oluruz. Ezbercilikten kurtuluruz.

Motivasyonumuzu düşüren olumsuzluklara geçit vermeyelim; iç ve dış parazitlerimize kulaklarımızı tıkayalım. Yapıcı geribildirimlere de açık olalım ki, yarattığımız yeniliği geliştirebilelim.

İlk günden bir Picasso, Elon Musk ya da Einstein olmanız gerekmiyor. Hatta hiçbir zaman başkası olmanız gerekmiyor. Kendinize, kendiniz olmanız için izin verseniz yeter. Çünkü tek rakibiniz kendinizsiniz.

Yeni yılda yenilikçi zihin yapıları ve inovasyon yetkinlikleri hakkında bireysel ve takım gelişim programlarımız için buraya tıklayarak bilgi edinebilir, iletisim@kinesiatraining.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Burcu Yularcı
Burcu Yularcı
After graduating from Boğaziçi University – English Language and Literature Department in 1999, she worked in the field of Human Resources in multinational companies operating in the finance, manufacturing and retail sectors for 13 years. [...cont.]
Burcu Yularcı Gündüz

After graduating from Boğaziçi University – English Language and Literature Department in 1999, she worked in the field of Human Resources in multinational companies operating in the finance, manufacturing and retail sectors for 13 years. <a href="https://www.kinesiatraining.com/en/burcu-yularci/">[...cont.]</a>

Yorum yok

Bir Yorum Yazın