+90 212 975 11 02

Asmalı Mescit, Nevruz Sk. Panaiya Apt. No:2 Beyoğlu / İstanbul

Mon - Str 9.00 - 18.00 Sunday CLOSED

  • en
Yukarı
Kinesia Training / Murat Erdin

Murat Erdin

“Murat Erdin 28 Ağustos 1968’de doğdu. Yani tüm dünyada 68 rüzgarının estiği yıllarda. Bu rüzgârı beşiğinde bile hissetti ve annesi Günsel Erdin’den televizyonu açmasını istedi. Ne var ki evde televizyon yoktu ve TRT henüz 4 yıl önce kurulmuştu.

Siyah-beyaz yıllardı yaşanan. Radyo günleriydi. Radyoyu çok ama çok seveceği o yıllarda çektirdiği fotoğraflardan belliydi. Babasının ona ve iki abisine aldığı enstrümanlarla bir orkestra kurdular. Murat bateri çalıyordu. Hala da çalıyor. Annesinin kimsenin girmesine izin vermediği “misafir odasına” gizlice girerdi ve TRT-3’teki pop, caz ve klasik müzik programlarını dinler, kasetlere kaydederdi. Yayıncılık damarlarına işlemeye başlamıştı. Nitekim Pertevniyal Lisesi’nden sonra tercih ettiği okul İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi oldu. Yüksek bir puanla kazandı okulunu. Beyazıt’a komşu sayılan Unkapanı Plakçılar Çarşısı’na uğrar ve orada kimsenin satın almadığı new age, caz ve klasik kasetlerini harçlıklarından artırdığı parayla satın alırdı. O semti o kadar sevdi ki yıllar sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede yaptı.

Okul yıllarında dergilerde çalışmaya ve yazı yazmaya başladı. Sonra Nurettin Sözen’in kurduğu BRT Televizyonu’nda işe başladı. Anayasa değişmiş ülkede bir televizyon çılgınlığı çağı açılmıştı. Türkiye’nin ilk haber kanalı NTV’nin kuruluşunda yer aldı. Ardından CNN Türk ve ATV kanallarında yapımcı, muhabir ve programcı olarak çalıştı.

Gel zaman git zaman Murat Erdin radyoyla yayıncı olarak tanıştı. Yıl 2003 idi. Best FM’de her sabah Konuşan Türkiye programıyla tüm yurtta ses getirdi. 2005 yılında bu
programıyla “yılın en iyi radyo programcısı” seçildi ve ödülünü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı’nın elinden aldı. Bunu başka ödüller de takip etti.

Erdin bu arada yazmaya devam etti. Radyo söyleşilerini kitaplaştırdı. Yüz yaşına basan Fener-Cimbom derbisinin sosyo-kültürel tarihini yazdı. Son dönemde ise daha edebi alanlara yöneldi ve bir şiir kitabı çıkardı. Çok sayıda kitabı var. Yazmaya ve radyolarda konuşmaya devam ediyor. Şu sıralar RS FM’de duyuluyor sesi.

Çok okuduğu ve çok yazdığı için biriktirdiklerini öğrencileriyle paylaşmaya karar verdiğinde yıl 2001 idi. Üniversitelerde ders vermeye başladı. Önce İstanbul Aydın Üniversitesi’nde sonra da Kadir Has Üniversitesi’nde radyo-TV ve iletişim dersleri anlatmaya başladı. Üniversitelerde ders vermeye devam ediyor.

Murat Erdin iyi ders anlattığı gibi iyi de şiir yazıyor ve iyi şiir okuyor. Konferanslar veriyor. Arada bir tiyatro sahnesine çıkıp hayat sahnesinde gördüklerini, duyduklarını ve bildiklerini rol yapmadan anlatıyor.

Ayşe Pelin ile mutlu bir evliliği vardır.”

Eğitim/atölye verdiği konular: Yöneticiler için medya yönetimi, şiir ile etkili iletişim, şiir ile yaratıcı düşünme