+90 212 975 11 02

Asmalı Mescit, Nevruz Sk. Panaiya Apt. No:2 Beyoğlu / İstanbul

Mon - Str 9.00 - 18.00 Sunday CLOSED

  • en
Yukarı
Kinesia Training / Çevik (Agile) Kurum Kültürü
Çevik (Agile) Kurum Kültürü

Çevik (Agile) Kurum Kültürü

İçinde bulunduğumuz Bilgi Çağı’nda tüm dünyadaki kurumlar, gittikçe daha çalkantılı hale gelen ekonomik, teknolojik ve ticari çevrelere adapte olmakla uğraşıyor.

Liderler tek bir doğru yanıtı olmayan karmaşık problemlerle karşı karşıya kalıyor. Kaos ortamında karar almayı ve hızla harekete geçmeyi gerektiren bu yeni yönetim sistemi, liderlik stillerini ve iş yetkinliklerini yeniden şekillendiriyor.

Strateji ve planlama iş dünyasında hala büyük rol oynasa da, bir kurum için en önemli kaldıraç noktası, artık, adapte olabilme kapasitesini geliştirmek oldu. Birçok kurum bu çalkantıya, ürün ve hizmet teslimatlarında “çevik yaklaşımı” benimseyerek yanıt verdi.

Klasik iş yapış şekli “ön görmeye” ve baştan her detayı planlamaya dayanırken; çevik yaklaşım, müşterinin en başından her şeyi ön göremeyeceğini ve isteklerinin zamanla şekilleneceğini bilir. Bu sebeple başta uzun bir analiz ve tasarım süreci geçirmek yerine müşterinin önceliklerini ve ihtiyaçlarını hızlıca genel hatlarıyla anlamaya çalışır. Klasik yöntemden farklı olarak tek ve uzun bir analiz dönemi yerine, her teslimattan önce geliştirilecek fonksiyonlar için analiz ve tasarım kısa döngüler halinde yapılır. Müşteri deneyimi işin kalbini oluşturur. Çevik yaklaşımda , nihai ürün müşteri geri bildirimi ile oluşturulduğundan sonuç, mutlu müşteri ve başarılı projedir.

Diğer yandan, ürün ve hizmet teslimatında çeviklik yeterli olmamaktadır. Çevik takımlar kaçınılmaz olarak, organizasyonel kısıtlar tarafından engellenmektedir. Çevik uygulamaları ölçeklendirmek için program seviyesinde yeni metotlar geliştirilse de, bu sistemler, çevik süreçlerin başarısını olumlu ya da olumsuz etkileme gücüne sahip olan daha geniş çaptaki kurumsal koşulları gözden kaçırmaktadır. Daha geniş çaptaki bu koşullar, yönetimin sorumluluğundadır.

Kurumların çevik yönetimde başarı sağlaması için bütünsel bir yaklaşım gereklidir. Kurum kültürünüzü ve liderlik yaklaşımınızı çevikleştirmek için Kinesia’dan çevik kurum danışmanlığı veya inovasyon liderliği paketi alabilirsiniz.